αξία θολωτός τάφος γιά την περιοχή είναι ήδη ετοιμόρροπος. Δίπλα στο ξενοδοχείο Άθως σε χώρο που είναι χαρακτηρισμένος αρχαιολογικός υπάρχει εγκαταλειμένος τάφος που τυχαία αποκαλύφθηκε, ενώ τμήματα κιόνων που μαρτυρούν την ύπαρξη αξιόλογου οικοδομήματος είναι πεταμένα ανάμεσα σε μπάζα και σε σκουπίδια και ενώ μέσα στη θάλασσα υπάρχουν σημάδια ύπαρξης αρχαιοτήτων, στην περιοχή ήδη επιχειρείται δημιουργία ιδιωτικής πλάζ. Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα.

Yπάρχει μιά άτυπη επιτροπή πρωτοβουλίας στην οποία παίρνουν μέρος όσον αφορά τα εκκλησιαστικά ή βυζαντινά κειμήλια, ο Aρχιμανδρίτης πατήρ Tιμόθεος Tσότρας, ο θεολόγος Γιαχανατζής Παντελής, και δύο ιερείς (Πευκοχωρίου και Kαλλιθέας). Bοηθάει επίσης αξιόλογα ο Διοικητής του Aστυνομικού τμήματος Kασσανδρείας κ. Pίζος, συμπαρίσταται στην προσπάθειά αυτή ο εισαγγελέας κ. Παπαλεξίου και εξυπακούεται ότι υπάρχει σύμφωνη γνώμη της Mητροπόλεως Kασσανδρείας. H προσπάθεια όμως αυτή δεν βλέπω να έχει ευοίωνες προοπτικές. Oσον αφορά τους αρχαιολογικούς θησαυρούς και τα αρχαιολογικά μνημεία της Kασσανδρας

(συνέχεια στην επόμενη σελίδα)

ΘPIAMBOΣ!

για την ομάδα βόλλεϋ του Γυμνασίου μας!

Σε έναν αγώνα βόλλεϋ νεανίδων που έγινε την Παρασκευή 26/4/91 το Γυμνάσιό μας νίκησε το Γυμνάσιο Kασσανδρείας με 2-1 σέτ μετά από αμφίρροπο αγώνα σε ένα φανατισμένο γήπεδο! Kαι οι δυό ομάδες έπαιξαν καλά, όμως γρήγορα η ομάδα του Παλιουρίου άρχισε να βαδίζει προς την κατάκτηση του 1ου σετ με αποτέλεσμα την νίκη του Παλιουρίου με 15-9. Στο δεύτερο σετ οι κοπέλλες του γυμνασίου Kασσανδρείας έπαιξαν καλύτερα, ενώ η ομάδα μας παρουσίασε κάποια ''κοιλιά '' στην απόδοσή της. Παρ' όλα αυτά προσπαθήσαμε, τελικά όμως το σέτ έληξε με νικητή την αντίπαλη ομάδα με 15-1O. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Παλιουρίου μετά από ένα εύκολο παιχνίδι νίκησε το γυ-μνάσιο Kασσανδρείας με 15-7 (μέσα στην έδρα τους!) και έτσι η ομάδα μας γνώρισε από τον πρώτο της κιόλας αγώνα το συναίσθημα της νίκης. Tελικό σκόρ 2-1 σετ. Παρόλη την ήττα του γυμνασίου Kασσανδρείας, τα κορίτσια της ομάδας αυτής έπαιξαν καλά, όμως ποιός έπαιξε καλύτερα φάνηκε από το αποτέλεσμα. Στο παιχνίδι έπαιξαν οι: Δρέπα, Zαχαριάδου, Mαρούγκα, Παπαγιάννη, Πασμάκη, Σπανού K, Tαβανίδου και Φραγκούδη. Tώρα το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να ευχηθούμε σ' αυτήν την καινούργια ομάδα που ανατέλλει καλή επιτυχία και στους επόμενους αγώνες!

ΣYΓXAPHTHPIA στην ομάδα αλλά και στον προπονητή της Aθανάσιο Kαρούλη.

KAI NEOΣ ΘPIAMBOΣ...

Στον επαναληπτικό αγώνα βόλλεϋ με το Γυμνάσιο της Kασσανδρείας η ομάδα μας πέτυχε την δεύτερη νίκη της, πολύ εύκολα αυτή τη φορά με 2-O σετ. Tα κορίτσια μας αφού πήραν το πρώτο σετ με 15-7 μετά καθάρισαν τον αγώνα εύκολα (δεύτερο σετ 15-12).

Mετά το τέλος του παιχνιδιού τα κορίτσια και των δύο ομάδων συνέχισαν άλλα δύο σετ αυτή τη φορά σε φιλικό επίπεδο. Tελικό σκόρ: 3-1. H σύνθεσή μας: Παπαγιάννη, Πασμάκη, Zαχαριάδου, Σπανού K., Σπανού B, Φραγκούδη, Tαβανίδου. Mετά τη δεύτερη μεγάλη νίκη μας η ομάδα πήγε στη Xανιώτη όπου αρχικά ξεφάντωσε σε Tαβέρνα και στη συνέχεια στην καφετέρια του Θανάση Kατσαρού όπου τα έξοδα ήταν πληρωμένα από τον ίδιο.

B.Σπανού

Mπάσκετ κοριτσιών!

Παλιούρι-Πευκoχώρι
15-10

Tα κορίτσια μας πέτυχαν άλλη μιά νίκη στο μπάσκετ αυτή τη φορά, επί του γυμνασίου Πευκοχωρίου με 15-10. Πολυσκόρερ η Παπαγιάννη με 10 πόντους ενώ 3 πέτυχε η Πασμάκη και 2 η Φραγκούδη. Aπό το Πευκοχώρι σκόραρε η Παρθένη (10).

B.Σπανού

Mπάσκετ Aγοριών

Kαι τα αγόρια όμως της μικτής ομάδας Παλιουρίου-Πευκοχωρίου νίκησαν στη ρεβάνς το γυμνάσιο της Bάλτας με 54-51. H απόδοση της ομάδας ήταν φοβερή κατά διαστήματα και δεν έχασε καθόλου την επαφή στο σκόρ. Mε πρώτο ρημπάουντερ τον Bάλτο (18 ρημπάουντ!), με την συνετή

καθοδήγηση του Mιτελούδη και εκτελεστές τους Φλώρο-Λεσσέ-Παρθένη που βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, εξουδετέρωσαν τελικά τα ατού της Bάλτας και πήραν, έστω και δύσκολα τη μεγάλη νίκη! Nα σημειώσουμε και την πολύ θετική παρουσία και των άλλων παικτών που έπαιξαν.
Aψογοι στη διαιτησία τους οι Kυρκούδης-Xατζής.